Strategia wodopoju. Strategia marketingowa 3.0.

Obecnie w wielu segmentach rynku firmy konkurują między sobą przede wszystkim w internecie. Przedsiębiorcy nie tworzą przewodników w formie materiałów drukowanych. Chcąc się wyróżnić, walczą o pozycję w wyszukiwarce Google na poszczególne frazy. To tutaj przeniosło się pole walki pomiędzy firmami. szczególnie firmami z segmentu MŚP, ale nie tylko.

Prowadzisz firmę. Posiadasz stronę internetową. Może masz również kolejną stronę www – swojego głównego, sztandarowego produktu. Na każdej z nich opisujesz siebie, swój produkt lub markę. Piszesz historie sukcesu, opisujesz wdrożenia Twoich produktów u Twoich klientów. Po prostu chwalisz się i uwiarygadniasz. Robisz tak, bo tak robi Twoja konkurencja – ta bliższa i ta dalsza.

Zdecydowana większość firm tworzy własne strony www nie po to, aby dostarczać wartość klientom. Przedsiębiorcy budują strony www, by traktować je jak plakaty reklamowe. Zamieszczają na nich informacje, które mają udowodnić, że są lepsi od konkurencji. Pokazują zestawienia i badania, w których ich oferta znajduje się w magicznym kwadracie (czyli stosunek ceny do jakości jest najlepszy).

Każdego miesiąca sprawdzasz oglądalność Twoich stron www. Sprawdzasz wskaźniki KPI, tworzysz akcje w Google Analytics, budujesz coraz bardziej wyszukane przyciski call–to-action, kupujesz artykuły i publikujesz na innych serwisach, kupujesz płatne artykuły na popularnych blogach. I ciągle patrzysz na pozycję Twojej strony w wynikach Google i porównujesz ze stronami konkurencji. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, mając na uwadze posiadany (ograniczony!) budżet. Finanse Twojej firmy nie są przecież studnią bez dna...

Michelin wyróżnił się, bo zrobił krok, na który nikt inny się nie zdecydował. Francuski koncern zrozumiał, że firma musi dostarczyć klientom coś, na czym im zależy. Wartość, której potrzebują.

André Michelin ze swoim bratem Édouardem stworzyli wartość, której ich klienci pożądali. Zanim przygotowali i wydrukowali pierwszy przewodnik Michelin, wymyślili pneumatyczną dętkę i oponę ją chroniącą. Posiadali już przełomowy super produkt. Chcieli jednak dać swoim klientom więcej, niż konkurencja: stworzyli produkt-wartość, który docenili ich klienci i nie tylko klienci. Tworząc przewodnik Michelin, André Michelin stworzył tak naprawdę dodatkową wartość, bardzo trudną do skopiowania. Po wielu latach wokół tej wartości zebrała się społeczność zwolenników i adwokatów.

Newsletter

© 2016 Rudzik.eu