Strategia wodopoju. Strategia marketingowa 3.0.

Co łączy podróże własnym samochodem i jedzenie w bardzo dobrych restauracjach? Odpowiedź brzmi: marka Michelin.

W 1900 roku André Michelin wraz ze swoim bratem prowadził firmę produkującą opony samochodowe. Jego klientami byli właściciele samochodów, ludzie, którzy podróżowali. Ówczesne samochody często się psuły, dlatego aby ułatwić znalezienie punktu usługowego i hotelu, André Michelin opublikował czerwony przewodnik Michelin. Była to książka z adresami punktów usługowych, sklepów z częściami i akcesoriami samochodowymi, stacji paliw. Zawierała również informacje o cenach paliw. Znajdowało się w niej zatem wszystko, czego mógł potrzebować podróżujący samochodem. Przez 20 lat przewodnik Michelin był wydawany i rozdawany kierowcom za darmo. André Michelin tworząc przewodnik chciał dać swoim klientom, czyli właścicielom samochodów, dodatkową wartość.

Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, firma Michelin przestała rozdawać przewodnik za darmo, dodała gwiazdki jako system ocen, zmieniła też zawartość publikacji. Jedna istotna rzecz się nie zmieniła: cały czas przewodnik Michelin dostarczał unikalną wartość użytkownikom. Stał się on też pożądanym przez restauracje i hotele narzędziem promocji.

Obecnie, przewodnik Michelin jest chyba bardziej zanany niż firma matka, która produkuje opony. Obiekty, restauracje i hotele, wymieniane w przewodniku nie należą do najtańszych na rynku. Ci wszyscy, którzy cenią sobie wyśmienitą kuchnię, muszą znać publikację francuskiego koncernu. A przy okazji, jeśli są posiadaczami samochodów, potrzebują także opon... Wszystkie inne marki oponiarskie muszą walczyć o rozpoznawalność, uwagę posiadaczy samochodów. Michelin zna każdy miłośnik bardzo dobrego jedzenia, każdy klient przyzwyczajony do najwyższych standardów w zakresie usług.

André Michelin tworząc przewodnik Michelin stworzył i dał swojej grupie docelowej (nie tylko własnym klientom) dodatkową wartość. Pewnie nie myślał, że w ten sposób bardzo wyróżni się na rynku, na którym powstanie w międzyczasie wielu różnych producentów opon.

Obecnie przewodnik Michelin żyje własnym życiem. Życiem marki premium związanej z luksusem, dobrym, wyszukanym gustem, ponadprzeciętną obsługą i wysokimi cenami. W dobie intensywnego rozwoju programów i całych kanałów telewizyjnych poświęconych gotowaniu, marka Michelin pozostaje bardzo dobrze znana pod każdą szerokością geograficzną.

Teraz gwiazdka Michelin jest jednym z najbardziej pożądanych zaszczytów, jaki może otrzymać restauracja. Choć w oczach wielu właścicieli samochodów opony stały się produktem mało charakterystycznym, właściciele Michelin wiele lat temu stworzyli swój własny „wodopój”, czyli miejsce, do którego podążają ich klienci w celu pozyskania unikalnej, istotnej dla nich wartości.

Sukces przewodnika Michelin polega na połączeniu kilku elementów:oferowaniu dużej wartości, nie oczekując nic w zamian,

  • wykorzystaniu przestrzeni do możliwości komunikowania się osób z grupy docelowej,
  • długiej perspektywy działania, liczonej w dekadach lat, a nie miesiącach.

Newsletter

© 2016 Rudzik.eu