Tadeusz Rudzik • 29-04-2016
Co łączy podróże własnym samochodem i jedzenie w bardzo dobrych restauracjach? Odpowiedź brzmi: marka Michelin. W 1900 roku André Michelin wraz ze swoim bratem prowadził firmę produkującą opony samochodowe. Jego klientami byli właściciele samochodów, ludzie, którzy podróżowali. Ówczesne samochody często się psuły, dlatego aby ułatwić znalezienie punktu usługowego i hotelu, André Michelin opublikował czerwony przewodnik Michelin. Była to książka z adresami punktów usługowych, sklepów z częściami i akcesoriami samochodowymi, stacji paliw. Zawierała również informacje o cenach paliw. Znajdowało się w niej zatem wszystko, czego mógł potrzebować podróżujący samochodem. Przez 20 lat przewodnik Michelin był wydawany i rozdawany kierowcom za darmo. André Michelin tworząc przewodnik chciał dać swoim klientom, czyli właścicielom samochodów, dodatkową wartość.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 24-04-2016
Obecnie w wielu segmentach rynku firmy konkurują między sobą przede wszystkim w internecie. Przedsiębiorcy nie tworzą przewodników w formie materiałów drukowanych. Chcąc się wyróżnić, walczą o pozycję w wyszukiwarce Google na poszczególne frazy. To tutaj przeniosło się pole walki pomiędzy firmami. szczególnie firmami z segmentu MŚP, ale nie tylko. Prowadzisz firmę. Posiadasz stronę internetową. Może masz również kolejną stronę www – swojego głównego, sztandarowego produktu. Na każdej z nich opisujesz siebie, swój produkt lub markę. Piszesz historie sukcesu, opisujesz wdrożenia Twoich produktów u Twoich klientów. Po prostu chwalisz się i uwiarygadniasz. Robisz tak, bo tak robi Twoja konkurencja – ta bliższa i ta dalsza.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 20-04-2016
Aby dobrze wyobrazić sobie ideę wodopoju, wyobraź sobie dwa zupełnie różne miejsca: pustynię oraz wodopój. Wyobraź sobie, że oba miejsca symbolizują wartości dla klientów. Większość stron internetowych to pustynie wartości dla klientów. Oczywiście jest na nich wiele treści, informacji, cech, korzyści dla klientów. Informacje są przedstawione w postaci blogów, artykułów, raportów z wdrożeń, aktywności w mediach, historii firmy i jej osiągnięć. Ale jednocześnie brakuje na nich wartości, których klienci naprawdę szukają. Na 99% stron www firm nie ma wartościowych danych, istotnych dla klientów, czyli dla ludzi. Treść tych stron jest jak piasek na Saharze – do niczego Ci się nie przyda. Stojąc na pustyni nie jesteś w stanie dostrzec wodopoju. Musisz wyjść poza jej granice, oderwać się od niej, bo jeśli stoisz i rozglądasz się, wszędzie dookoła widzisz tylko pustynie.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 16-04-2016
Większość producentów opon na przełomie XIX i XX wieku skupiało się na tworzeniu coraz lepszych produktów: opon, które spełnią rosnące i zmieniające się potrzeby klientów. André Michelin stworzył przewodnik Michelin, czyli wodopój, potrzebny nie tylko jego klientom, ale także całej grupie docelowej, używającej produktów branży oponiarskiej. Chcąc zrozumieć, co stworzył na przestrzeni lat André Michelin poprzez przewodnik Michelin, wyobraź sobie wodopój, opisany powyżej.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 12-04-2016
Strategia wodopoju to działania mające na celu stworzenie miejsca w internecie dla wybranego, ściśle określonego segmentu klientów firmy (obecnych i potencjalnych). Na tej stronie(portale, serwisie, forum) firma tworzy - bezpośrednio albo pośrednio - wartości istotne z punktu widzenia jej odbiorców. Strategia wodopoju ma za zadanie gromadzić wybrany segment osób wokół istotnej dla nich idei, w sposób umożliwiający sprawne zarządzanie społecznością i komunikację między członkami grupy oraz między członkami grupy a firmą.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 08-04-2016
Prowadzisz firmę już od kliku lat. Z pewnością zauważasz, że w coraz większej liczbie dziedzin koszty wejścia na rynek (w tym może również Twój) są coraz niższe. Czas niezbędny do stworzenia firmy też jest coraz krótszy. Własne środki finansowe potrzebne do uruchomienia firmy w Twojej branży są coraz mniejsze. Postęp technologiczny przyspiesza i pozwala oferować coraz bardziej zaawansowane produkty. Zauważasz, że również w Twojej branży, jak w wielu innych, podaż znacząco przewyższa popyt. Dodatkowo globalizacja i umowy międzynarodowe powodują znikanie barier. Ułatwiają Twojej konkurencji, nawet z odległych krajów, konkurowanie na lokalnych rynkach. W konsekwencji produlty ulegają utowarowieniu (commoditization). Poprzez masową konkurencję produkty różnych firm stają się coraz bardziej do siebie podobne. Konsekwencją utowarowienia produktów jest obniżanie marż oraz ujednolicanie oferty rynkowej. Z punktu widzenia klientów produkty różnych firm stają się bardzo podobne do siebie, gubią unikalne cechy, wyjątkowość. Aby na takim rynku jednak sprzedawać produkty, firmy decydują się na obniżenie cen. Redukcja cen nieuchronnie prowadzi do generowania przez firmy mniejszych marż oraz psucia rynku. Utowarowienie produktów szczególnie mocno widać np. na rynku usług IT, usług księgowych, usług prawniczych, aplikacji SaaS oraz ubrań czy butów.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 04-04-2016
Jak stworzyć strategię wodopoju Dla kogo jest strategia wodopoju? Czy w każdym biznesie w każdej branży może ona zostać zastosowana z takim samym skutkiem? 1. Segmentacja. Pierwszy element strategii wodopoju Zasada jest taka: im bardziej ogólna jest Twoja oferta, tym większą masz konkurencję. Jeśli sprzedajesz aplikację CRM, masz potężną konkurencję, operującą na tak ogromnych budżetach, że Twoje szanse na wejście na rynek maleją błyskawicznie. Każdy serwis aukcyjny z licencjami za 10 zł za użytkownika stanowi dla Ciebie konkurencję. Zabiera z sukcesem część Twoich potencjalnych klientów.

Czytaj więcej...

Tadeusz Rudzik • 02-04-2016
Teraz, gdy widzisz całą strategię wodopoju, zastanów się i porównaj. Ile czasu i ile środków potrzebuje Twoja konkurencja, aby skopiować twój wodopój, a ile środków, aby skopiować twoją stronę www. Odpowiedź jest prosta. Tworząc wodopój zyskujesz kolosalną, trudną do skopiowania (ze względu na czasochłonność) przewagę konkurencyjną. Skopiowanie Twojego własnego wodopoju wymaga od Twojej konkurencji dużych nakładów czasowych liczonych w latach.

Czytaj więcej...

Newsletter

© 2016 Rudzik.eu