Jak wybrać partnera biznesowego?

Rozpoczęcie współpracy z nowym partnerem, usługodawcą jest bardzo ważną decyzją. Zamiast obecnej sytuacji, w której to tylko Ty podejmujesz każdą decyzję i jesteś za nią w 100% odpowiedzialny, będziesz miał partnera, nie pracownika, nie podwykonawcę, ale właśnie partnera. Pamiętaj, że już dawno nie pracowałeś w takim zespole, w którym Ty i Twój współpracownik byliście na równych prawach. Do tej pory częściej pełniłeś rolę przełożonego lub podwładnego.

W nowej sytuacji przynajmniej dwie, różne osoby, dwóch partnerów (albo więcej) będzie musiało podejmować wspólne decyzje, dzielić się pracą i zyskami. Będzie wspólnie łagodzić konflikty i przede wszystkim, dopracowywać wizję do rzeczywistości.

Jednym aspektem sytuacji jest idealizowanie wspólnej pracy. Zupełnie innym zagadnieniem jest wykonywanie wspólnych zadań w rzeczywistości. Jeżeli myślisz o małym biznesie wspólnie z inną osobą, partnerem lub firmą.

Ty chciałbyś myśleć o partnerze, jak o kimś, kto jest Twoim odpowiednikiem. W jakimś stopniu powieleniem Twojej osoby w zakresie rozwoju Twoich pomysłów idei i sposobu ich realizacji. Ale tak nie jest i nigdy tak nie będzie. Gorzej. Nie możesz nawet na to liczyć w żadnym razie, że będzie tak jak Ty sobie zaplanowałeś i wyobrażałeś. Tworzenie wspólnego przedsięwzięcia z partnerem zmieni zupełnie Twój sposób pracy. Dlatego, to jest bardzo ważne, aby naprawdę wiedzieć, czego szukasz. Umieć przekazywać w jasny sposób swoje oczekiwania i widzieć dokładnie swoją rolę w nowym związku.

W odróżnieniu od każdej relacji osobistej, partnerstwo i prowadzenie wspólnego biznesu, prawdopodobnie nie ma romantycznej iskry. Ale Ty możesz być bardzo zainteresowany, aby związać się z kimś na podstawie pozornych czynników. Czynników, które w biznesie są bardzo rzadkie. Sygnałów, uczuć, które mogą wprowadzić Twoje nastawienia do nastawienia podobnego do romantyka - podobna wizja albo osobowość, która pasuje do Twojej, albo instynktowne uczucie, które mówi Ci ‘TAK’. Podczas gdy Twoje uczucia i odczucia są na pewno bardzo istotne i ważne, na pewno masz świadomość i wiesz, że to trochę potrwa, aby naprawdę poznać drugą osobę. Nadal być pewnym swoich odczuć i mówić TAK’ w chwili, gdy wykonujesz jakieś ważne działania biznesowe. W takiej sytuacji, jeżeli nadal uważasz, że powinieneś powiedzieć ‘TAK’, Twój stosunek do partnera zostanie rozwinięty w silną podstawę i pewność, że podjąłeś właściwą decyzję. Twój wybór ma duże szanse przynieść Ci prawdziwy sukces.

Kwestia zasadnicza polega na tym, że wybierając partnera do tworzenia wspólnego, małego biznesu na początkowym etapie jego rozwoju, Ty musisz mieć więcej niż 100% pewność, że dokonujesz właściwego, najlepszego z możliwych wyboru. Musisz mieć pewność, że również w jakieś mierze Twój los, oddajesz po części w ręce osoby właściwej. Twoja decyzja ma i będzie miała bardzo istotny wpływ na Ciebie, Twoją rodzinę, Twoich bliskich. Poniżej znajdziesz kilka zagadnień, które pomogą Tobie podjąć właściwą decyzję. Poniższy zestaw stanowi prawdziwy zbiór kroków, które mogą przybliżyć Ciebie do upragnionego celu. Celu, jakim jest posiadanie spółki.

1. Jak wybrać partnera biznesowego? Oceń kwalifikacje bez emocji partnera biznesowego

Jeżeli myślisz o biznesie i masz przynajmniej jednego przyjaciela, to ta sytuacja Ciebie bardzo kusi. Kusi Ciebie, aby poprosić Twojego przyjaciela / znajomego, o to abyście razem stworzyli biznes. Myślisz podobnie, jeżeli znasz kogoś, z kim się zgadzasz w zakresie codziennych wartości, sposobu na życie, stylu spędzania czasu, podobnych zainteresowań, to również w biznesie będzie podobnie. Myślisz, że jeżeli Twój obecny przyjaciel nie zawiódł Ciebie w tylu, różnych sytuacjach to sprawdzi się również w tej nowej roli. Uważasz, że prowadzenie biznesu to będzie taki fajny czas, kiedy Ty i on będziecie razem spędzać czas i przy okazji zarabiać pieniądze. Taki rodzaj partnerstwa może efektywnie funkcjonować. Partnerstwo będzie bardzo emocjonalnie angażowało Ciebie i Twojego przyjaciela. Zaangażowanie emocjonalne może być bardzo pomocne w biznesie. Emocje mogą nawet mieć działanie destrukcyjne i spowodować upadek Twoje firmy, waszej firmy. Prowadzenie wspólnego biznesu z przyjacielem ma również inny aspekt, zarówno Ty jak i Twój partner zaczynacie oceniać swoją przyjaźń i swój związek, na podstawie działań biznesowych. Oceniasz przyjaciela mając na uwadze jak jego praca przyczynia się do sukcesu waszej firmy. Firma prowadzona z przyjacielem z pewnością będzie miała wpływ na waszą dotychczasową przyjaźń.

 • Uwaga – nie wybieraj partnera bazując na Twoich obecnych relacjach z przyjacielem. Wybierz partnera, ponieważ ona lub on ma oczekiwaną przez Ciebie wiedzę oraz doświadczenie, aby rozwijać Twój biznes. Wybierz kogoś, kto posiada kompetencje, wizję i z sukcesem jest w stanie wdrożyć Twój pomysł w życie.
 • Wykonaj - jeśli oceniasz osobiste relacje z Twoim obecnym przyjacielem, zastanów się nad spisaniem – tak, MUSISZ TO SPISAĆ pamiętaj ‘if you fail to plan, you are planning to fali’ – jego konkretnych, dotyczących realnych działań, kwalifikacji. Nie mogą brać górę Twoje uczucia ‘Bałbym się skrzywdzić… ’. ‘Co on by sobie pomyślał, gdybym, mu tego nie zaproponował?’ Biznes i tworzenie firmy to coś więcej niż uczucia i emocje, to ciężka, czasami bardzo przyjemna codzienna praca. Praca poparta wspólną wizją realizacji marzeń, ale przy uwzględnieniu codziennych realiów.

2. Jak wybrać partnera biznesowego? Określ wizję i wartości partnera biznesowego

Każda mała firma zaczyna działać od realizacji idei, pomysłu, marzenia. Jeżeli jesteś osobą, która chce rozpocząć biznes masz na pewno pomysł, wizję tworzenia i działania od zera. I na pewno masz mnóstwo takich pomysłów, rozwiązań. Teraz potrzebujesz znaleźć kogoś, kto ma podobne przemyślenia do Twoich, a nie szukać kogoś, kto ma swoje własne pomysły. To Ty chcesz założyć firmę i szukasz partnera, a nie szukasz pomysłu na biznes. Nie szukasz różnych możliwości rozwoju, zainwestowania pieniędzy. Ty już wybrałeś, to, co chcesz robić, szukasz partnera, osoby lub osób, które pomogą Ci zrealizować Twój zamiar.

Ty potrzebujesz osoby, która będzie współdzieliła z Tobą Twój pomysł na realizację wspólnego przedsięwzięcia. Ale to też nie znaczy, że tylko Ty masz monopol na pomysł, sukces i sposób realizacji biznesu. Po to właśnie szukasz partnera, ponieważ wiesz, że wspólnie osiągniecie więcej w tym samym czasie. Wiesz, że partner będzie Ciebie motywował do lepszej, bardziej wydajnej pracy. Masz świadomość swoich niedoskonałości i szukasz właśnie osoby, która będzie uzupełniała Ciebie w tych obszarach, w których Ty nie czujesz się ekspertem i których Ty nie chciałbyś wykonywać. Ale we wszystkich tych działaniach jedna rzecz jest najbardziej istotna, cel, który chcesz i zamierzasz osiągnąć. Cel już masz, szukasz partnera, który umożliwi Ci szybciej go osiągnąć.

Stwierdzając dokładnie, co masz nadzieję zbudować możesz w ten sposób zapobiec nieporozumieniom w późniejszym okresie prowadzenia biznesu. Jeżeli chcesz stworzyć warsztat samochodowy i Twój partner też, możecie wspólnie zrobić od razu większe przedsięwzięcie. Rozpocząć biznes z większym rozmachem. Może on chce się skupić na lakiernictwie a Ty na mechanice pojazdów, w takim wypadku możecie się uzupełniać świadcząc usługi komplementarne dla tej samej grupy klientów. To jest najlepsze rozwiązanie. Stałe koszty dzielicie wspólnie i tworzycie dwa obszary kompetencji, każdy w swojej dziedzinie. Ważne jest, aby Twoja wizja i Twoje wartości były zgodne z tym, czemu jest wierny Twój partner. To właśnie Twoje wartości, którym jesteś wierny i marzenia będą zawsze z Tobą, gdy będziesz realizował poszczególne drobne, codzienne działania mające na celu utrzymanie się na rynku. Myśl perspektywicznie.

 • Uwaga - jeśli wizja twojego partnera będzie zbyt odmienna albo po prostu będzie zupełnie inna, on może nie chcieć iść w tą podróż z Tobą. Jeżeli na tym etapie już się znacząco różnisz z Twoim partnerem, później może być tylko gorzej i trudniej. Każdy z was będzie niezadowolony, bo nikt nie będzie w pełni mógł zrealizować swojego planu. To, co powstanie nie będzie spełniało oczekiwań żadnego z was, będzie tego namiastką.
 • Wykonaj - listę najważniejszych 5-10 wartości, które według Ciebie powinny towarzyszyć Twojemu biznesowi. Najlepiej uszereguje je od najważniejszej do najmniej istotnej dla Ciebie. Poproś Twojego partnera by wykonał to samo. Opisz, co masz nadzieję osiągnąć poprzez działanie Twojego biznesu. Zastanów się, i poproś o to Swojego partnera, w jakich obszarach jesteś w stanie i w jakim zakresie pójść na kompromis. Porównaj oba zestawienia.

3. Jak wybrać partnera biznesowego? Znajdź uzupełniające się umiejętności partnera biznesowego

Nie potrzebujesz innego siebie! Nie potrzebujesz drugiego Ty! W procesie szukania partnera na pewno będzie Ci towarzyszyła myśl, aby znaleźć kopie samego siebie. Dwie takie same osoby jak Ty na pewno odniosą sukces. To przecież Ty masz pomysł na firmę, wiesz, jak, co, kiedy zrobić tylko chciałbyś to wszystko zrobić już, najlepiej wczoraj. Myślisz, ze gdyś tylko mógł więcej czasu poświęcić na pracę, doba miałaby 36 godzin to zrobiłbyś wszystko sam. Naturalna myśl, jaką masz to, znalezienie osoby podobnej do Ciebie, która realizując część Twoich pomysłów przyczyni się do szybszej realizacji Twojego celu.

Zastanów się, co może zrobić dwóch copywriterów, dwóch informatyków mających kompetencje w zakresie C++, i C#, dwóch księgowy. Każdy taki zespół składający się z osób o podobnych niekiedy wspólnych kompetencjach, może bardzo sprawnie pisać teksty, programować, księgować dokumenty, ale kto pokusi się o wizję całości. Zastanów się, kto będzie zarządzał firmą. W firmie zawsze jest potrzebna osoba od pomysłów, tworzenia nowych rozwiązań w trakcie burzy mózgów, oraz osoba, która będzie pilnowała dokumentów, zagadnień formalnych i czuwała nad całą koncepcją firmy. Firma, aby funkcjonować potrzebuje równowagi pomiędzy wieloma, różnymi obszarami.

 • Uwaga - wybierz partnera, którego umiejętności, doświadczenie nie są wierną kopią Twojej osoby, ale uzupełniają Ciebie w zakresie wspólnego budowania silnego i efektywnego zespołu.
 • Wykonaj - listę twoich mocnych i słabych stron w zakresie dotyczącym powodzenia Twojego biznesu. Poproś Twojego partnera by wykonał to samo. Porównaj obie listy. Zobacz, w których obszarach się uzupełniacie, w których macie luki, a w których macie takie same kompetencje.

4. Jak wybrać partnera biznesowego? Określ styl komunikowania się partnera biznesowego

Komunikacja to obszar, gdzie tzw. chemia między Tobą a Twoim partnerem faktycznie jest bardzo istotna. Jeśli jesteś w dobrych relacjach z partnerem, akceptujesz jego osobowość i nie jesteś zbulwersowany jego sposobem bycia, to jest to dobry początek do stworzenia wspólnego biznesu. To podstawa do stworzenia funkcjonalnych relacji interpersonalnych, w których komunikacja jest kluczowa. Ale to nie wszystko. Podczas gdy ktoś, kto jest charyzmatyczny może być pozornie łatwy do przebywania z nim, upór takiej osoby może być trudny do zniesienia podczas konfliktu. Zastanów się nad tym, wybierając partnera.

Jeśli partner odmawia dyskusji, czasu na omówienie szczegółowo powstałych problemów albo nie chce dojść do porozumienia, wasze wspólne przedsięwzięcie może upaść. Niestety, tak się zdarza, że te ukryte rozterki nie pojawiają się we właściwym czasie. Kiedy widzisz jakikolwiek sygnał, który może zapowiadać przyszłe problemy, jak na przykład, Twój partner zawsze ma rację, jest bierny? Zrób sobie notatki. Zastanów się, czy takiego partnera szukasz. Zastanów się czy Twój partner, będzie się tak zachowywał jak będziecie razem prowadzili wspólne przedsięwzięcie.

 • Uwaga - każdy ma inny, własny sposób komunikacji. Ty potrzebujesz partnera, z którym bez problemu będziesz mógł rozmawiać o wszystkim, dyskutować o możliwych drogach rozwoju i rozwiązywać problemy. Partnerstwo z natury implikuje wzgląd na zdanie drugiej strony. Jeżeli Twój partner, ma problemy z komunikacją, to może mieć wpływ na sposób działania biznesu.
 • Wykonaj - poznając partnera, zwróć szczególną uwagę na różnice dotyczące propozycji w zakresie rozwiazywania konfliktów. Możesz nawet wywołać sztuczny konflikt i w ten sposób sprawdzić, w jaki sposób Twój partner stara się go rozwiązać.

5. Jak wybrać partnera biznesowego? Sprawdź partnera biznesowego w realnym działaniu

Wszystko wygląda, że znalazłeś właściwego partnera. Zgadzasz się z przedstawionymi przez partnera wartościami, sposobem działania poglądami na rozwój firmy i posiadanymi kompetencjami. Tego właśnie szukałeś. Wszystko wygląda bardzo dobrze na papierze.

Ale, tak naprawdę jest tylko jeden, uznany sposób na sprawdzenie czy Twój partner będzie Ci odpowiadał. Jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy o współpracy i podzieleniu się obowiązkami, odpowiedzialnością oraz korzyściami, powinieneś sprawdzić partnera. Najlepiej i najprościej to uczynić poprzez wykonanie wspólnego projektu.

Projektu w postaci wspólnego działania, z rozpisanymi rolami odpowiedzialnościami, terminami realizacji poszczególnych prac, oraz sprawdzeniem efektów wspólnej pracy. Tylko w taki sposób jesteś w stanie w czasie realnej wspólnej pracy sprawdzić partnera. Wspólna realizacja projektu może jeszcze bardziej wzmocnić Twoje przeświadczenie, ze to jest właśnie partner, którego szukasz lub też nie. Może pokazać problemy i zagrożenia, których do tej pory nie widziałeś, których nie miałeś świadomości. Ale nie traktuj tego działania jak testu lub sprawdzianu, w którym każdy jest oceniany. Pamiętaj, że projekt może Ci nie wyjść, możesz również nie sformalizować współpracy z partnerem. Możecie przecież działać razem, realizując projekty ad hoc w przyszłości, bez formalizowania związku.

 • Uwaga – dobrym pomysłem przed podpisaniem prawdziwej umowy współpracy jest wspólna praca nad projektem. To w realnej pracy możesz sprawdzić partnera a on Ciebie. Możecie dowiedzieć się realnie, w których momentach pracuje się wam bardzo dobrze, a które obszary działania generują konflikty. Takie działanie kosztuje dużo mniej, niż zawiązywanie a później likwidacja spółki.
 • Wykonaj – wspólne działania. Zaproponuj, aby Twój partner pomógł Ci – oczywiście później musisz się odwdzięczysz, pomagając jemu – w realizacji Twojego projektu. Postaraj się realizować ten projekt w taki sposób, w jaki później chciałbyś prowadzić firmę. W taki sam sposób, używając porównywanych metod i narzędzi.

6. Jak wybrać partnera biznesowego? Dziel się odpowiedzialnością finansową

Celem prowadzenie działalności biznesowej jest generowanie zysku zarówno dla właścicieli oraz aby rozwijać działalność. Ty oraz Twój partner, chcielibyście mieć pewność, że zainwestowane w biznes i wspólne przedsięwzięcie środki finansowe będą właściwie wykorzystywane na cele firmowe. Każdy skrajny podział udziałów finansowych jest niedobry dla każdej ze stron. Oczywiście nie możesz tylko i wyłącznie dążyć do sytuacji, w której macie po 50% udziałów, bo to niekiedy jest niewykonalne. Ale nie powinieneś się godzić na podział 90 do 10. Lepiej się pracuje z partnerem, który ryzykuje, ale jednocześnie ma udział w zyskach na porównywalnym poziomie, co Ty. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której jedna osoba robi i zarabia duże pieniądze, a drugą stać tylko na podstawowe wydatki. Przygotuj udziały finansowe we wspólnym przedsięwzięciu na piśmie.

 • Uwaga – bardzo dużo firm upada z uwagi na brak odpowiedzialności finansowej jednego z udziałowców. Właściwe zarządzanie finansami, pilnowanie zapisów oraz rzetelność działań może się przyczynić do sukcesu firmy.
 • Wykonaj – miej pełną kontrolę nad finansami i księgowością. Tylko liczby świadczą o Twoim biznesie. To nie są marketingowe opisy lub wylewne strategie, tylko czyste liczby, które możesz zawsze porównać z innymi, podobnymi firmami.

7. Jak wybrać partnera biznesowego? Sprawdzaj i jeszcze raz sprawdzaj

Jeżeli chcesz z kimś współpracować, musisz mu ufać. Musisz mu ufać w zakresie finansów oraz powierzenia Twojego biznesu w ręce partnera w trakcie Twojej nieobecności. Nieobecności, która czasami trwa tygodnie. Czy jesteś w stanie komuś tak zaufać? Czy jesteś w stanie komuś zaufać, z kimś, z kim nie łączy Ciebie długoletnia znajomość? Z kimś, kogo nie miałeś okazji zobaczyć, w różnych sytuacjach, które mogły doprowadzić do zbudowania właśnie zaufania? Czy wyobrażasz sobie, o czym będziesz myślał, kiedy wyjedziesz sam, bez partnera, na kilkutygodniowe rozmowy biznesowe? Z jakimi myślami będziesz wracał do domu i do firmy? W chwili, gdy Twój biznes zostawisz w jego rękach? Twój partner może wyglądać i zachowywać się jak osoba godna zaufania. Czy wiesz ile osób powszechnie godnych zaufania i charyzmatycznych jest tak naprawdę oszustami? Wybierając partnera musisz mieć pewność, że jest to osoba, której możesz powierzyć swój biznes. Powinieneś również poprosić partnera o referencje.

Sprawdzenie osoby w sieci to już jest truizm. Rozmowa osobista z przełożonymi i podwładnymi Twojego partnera pozwoli Ci uzyskać pełniejszy obraz. Powinieneś sprawdzić, poprzez rozmowy i spotkania, referencje udzielone Twojemu partnerowi. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niejasności i niedomówienia. Pamiętaj, ze powierzasz tej osobie cześć Twojego życia.

 • Uwaga – nie oceniaj Twojego partnera na podstawie jego wyglądu, przedstawionego resume. Nie czuj się źle w chwili, gdy sprawdzasz partnera. Pamiętaj, ze szukasz osoby, która może i powinna Ciebie zastępować, reprezentować Twoją firmę. Takie działanie może zaoszczędzać Ci zmartwień w dłuższym okresie czasu.
 • Wykonaj – due diligence Twojego partnera. Przeznacz odpowiedni czas, aby właściwie sprawdzić Twojego partnera. Nie odkładaj tego zadania na później. Jeżeli Twój partner nie ma niczego do ukrycia, nie będzie robił z Twoich działań żadnego problemu i nie będzie zdziwiony Twoim postępowaniem.

8. Jak wybrać partnera biznesowego? Pisz, wszystko, co możesz pisz

Wykonałeś już dużo pracy. Poświęciłeś dużo Twojego cennego czasu, aby znaleźć i wybrać właściwego partnera. Jesteś cały podekscytowany nowymi możliwościami rozwoju Twojej firmy. W czasie wielu spotkań i rozmów, dokonałeś z partnerem wiele, istotnych ustaleń. Zgadzasz się z nim w wielu istotnych kwestiach. Określiliście obszary kompetencji, odpowiedzialności, zadań. Widzisz siebie już w nowej, innej roli. Już zostało wszystko ustalone.

Ale, czy masz wszystkie ustalenia i zobowiązania spisane i uzgodnione, na piśmie? Czy masz świadomość, że pamięć ludzka jest bardzo zawodna? Twój partner będzie chciał, w przyszłości, każdą drobną różnicę zdań rozstrzygnąć na swoją korzyść, argumentując, że inaczej to ustaliliście? Po co Ci takie sytuacje? Czy nie jest lepiej poświecić trochę więcej czasu, aby spisać wszystkie ustalenia? Uzyskać podpis Twojego partnera na każdej stronie uzgodnienia. Pamiętaj, że jeżeli coś nie jest spisane to dla wielu osób nie istnieje. Pamiętaj, że zbyt wiele spółek, może również z Twojego otoczenia, znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, nie w wyniku ich działań biznesowych, ale właśnie nieporozumień w procesie tworzenia nowej organizacji.

Po pierwsze poszukaj pomocy prawnej, aby przygotować właściwe dokumenty. Dokumenty, które będą miały moc wiążącą w przyszłości. Dokumenty, które pomogą uchronić Twój biznes przed upadkiem. Przygotuj dokumenty szczególnie określające i precyzujące bardzo złe scenariusze, jak upadek firmy, wyjście partnera ze spółki. Określ, w jaki sposób będą wyceniane jego udziały, kto będzie miał prawo pierwokupu. Pamiętaj, że im więcej różnych sytuacji opiszesz i uzyskasz porozumienie z partnerem przed podpisaniem ostatecznego dokumentu o współpracy, tym później ta współpraca będzie przebiegała łatwiej i będzie generowała mniej problemów. Działaj w myśl zasady, że im więcej czasu poświęcisz na fazę preparacji, tym mniej czasu poświęcisz na realizację działań.

Nikt nie może przewidzieć przyszłości. To, co Ty możesz i powinieneś zrobić to lepiej się do niej przygotować. Zawsze jest lepiej być przygotowanym na nieprzewidziane.

 • Uwaga – przygotuj pisemną umowę współpracy. Umowę, która będzie obejmowała wszystkie sporne kwestie, jakie tylko przyjdą Ci do głowy w całym procesie szukania, wybierania i negocjowania warunków partnerstwa.
 • Wykonaj – konsultacje z prawnikiem w celu przygotowania takiej umowy, która zabezpieczy Twoje interesy i oczekiwania. Pamiętaj, że tworząc ustalenia, jednak szukasz partnera, musisz pomyśleć o jego oczekiwaniach i jego potrzebach. Umowa nie powinna być tylko jednostronna.

9. Jak wybrać partnera biznesowego? Określ role oraz osoby, które je wypełnią

Dokonałeś już wiele. Wykonałeś sporo pracy. Zastanawiasz się and dalszymi krokami. Zastanawiasz się, od czego powinieneś zacząć? Bardzo ważne jest, nawet w partnerstwie między dwoma ludźmi, mieć jasno określone role. Role, które każdemu z was umożliwią w pełni wykorzystanie swoich talentów.

Tworząc spółkę, pojawia się niesamowita okazja, abyś obszary, których nie lubisz wykonywać, mógł powierzyć osobie, która właśnie to lubi wykonywać, oraz ma ku temu odpowiednie kompetencje. Ty, z kolei uzupełniasz swojego partnera, wykonując zadania, których on nie lubi. Ty dajesz coś i Ty również cos zyskujesz, tak samo jak Twój partner.

Określając, czego oczekujesz od partnera, oraz określając swój obszar odpowiedzialności, masz niecodzienną okazję lepiej wykonywać swoją pracę, bo wykonujesz to, co lubisz, w czym czujesz się kompetentny. W zależności od biznesu, wasza lista obowiązków będzie różnić się. Tworząc listę rzeczy do zrobienia, bardzo łatwo przypiszesz osobę za nie odpowiedzialną.

 • Uwaga – pamiętaj, że po t tworzysz spółkę, szukasz partnera, aby podzielić się pracą. Dzielić się pracą to również wykonywanie przez Ciebie zadań, w zakresie, których masz odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności. Przypisanie sobie odpowiedzialności za to, co najbardziej lubisz wykonywać pozwoli Ci lepiej prowadzić firmę.
 • Wykonaj – zakres odpowiedzialności dla każdego z was. Przydziel odpowiednie stanowiska.

10. Jak wybrać partnera biznesowego? Przygotuj się na najgorsze. Przygotuj plan rozwiązywania sporów

Nawet z najlepszymi zamiarami, najgruntowniejszymi badaniami i najbardziej zgodnymi osobowościami, konflikty są nieuniknione. Konflikt jest częścią naszego życia. Konflikt i spór jest częścią życia biznesowego. Dobrym pomysłem jest przygotowanie planu rozwiązywania konfliktów, szczególnie tych, które są zbyt duże abyś sam mógł sobie z nimi poradzić. Ciekawym pomysłem jest posiadanie wspólnego, podkreślam wspólnego, mediatora, który pomoże wam rozwiązać każdy spór. Ważne jest, żebyście się zgodzili, co do orzeczeń mediatora. W innym wypadku będzie on źródłem kolejnych konfliktów.

 • Uwaga – najlepszym rozwiązaniem jest wspólne rozwiazywanie problemów i kwestii spornych. Bądź jednak otwarty na wprowadzenie osoby trzeciej w celu pomocy w rozwiązywaniu wszystkich kwestii spornych.
 • Wykonaj - zanim powstanie kryzys, lub jakakolwiek kwestia sporna, plan powoływania osób trzecich w celu rozwiązywania problemów. Musisz ten plan przygotować opisać i podpisać wspólnie z partnerem. W ten sposób postarasz się rozwiązać problemy zanim one powstaną.

Newsletter

© 2016 Rudzik.eu